• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Varank, firmaları ziyaret etti

Varank, firmaları ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar ve İscehisar’daki firmaları ziyaret ederek üretimleri yerinde inceledi. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ile ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü […]

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar ve İscehisar’daki firmaları ziyaret ederek üretimleri yerinde inceledi. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ile ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in de hazır bulunduğu inceleme gezisinde Bakan Varank, ilk olarak İkbal Sucukları’nı ziyaret ederek gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın meşhur sucuğunun üretimi hakkında bilgi aldı.

Varank’ın sonraki durağı İkbal Şekerleme tesisi oldu. Varank, Afyon Lokumu’nun birçok farklı ve lezzetli türünün üretilmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. OSB’de Savrukoğlu Ziraat Makinaları’nı da ziyaret eden Bakan Varank, şirket tarafından tarım ve savunma sanayiinde kullanılmak üzere üretilen insansız saha aracını test etti.


Firmalarla ilgili bilgi aldı


Varank, Cumhuriyet Sucukları’nı da ziyaret ederek Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması’nın üretim süreçleri hakkında bilgi aldı. Bakan Varank, KOSGEB desteğinden faydalanan ve ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı burada TPN ilaç hazırlama sistemini inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Varank, temasları çerçevesinde Çakmak Mermer şirketini ziyaret etti. Varank, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakmak ile sohbet ederek mermer üretimi, ihracatı ve firma hakkında bilgiler aldı. Bakan Varank, İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan DEM-MAK’ı da ziyaret ederek, şirket tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim kaya kamyonu olan Deve’yi test etti. Varank’ın son durağı 50.000 şişe/saat Avşar Maden Suyu Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.


“Gerçekten çok güçlü bir araç”


Bakan Varank, incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Varank, DEMMAK tarafından üretilen ilk yerli kaya kamyonu hakkında konuşarak “Türkiye’de üretilmeyen ve önemli bir pazarı olan bir araç. Ülkemizin de tamamen ithal ettiği araçlar. Bu firmamız, bu ürettiği ilk araçla bundan sonra seri üretime geçecek. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak kendileriyle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Nasıl faydamız dokunabilir, bu araçları Türkiye’de nasıl yaygınlaştırabiliriz, kendileriyle görüştük. Aracı da kullanma fırsatım oldu. Gerçekten çok güçlü bir araç. Bunu tek başına sanayicilerimiz, sıfırdan tasarlayıp ürettiler. Gördüğünüz gibi bize de kullanarak gururlanmak düşüyor. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.


“Üreticilerin her zaman yanındayız”


Varank, Türk sanayicisinin yanında olduklarını vurgulayarak “Geçen cuma günü, Türkiye’nin otomobilini tanıttık. Halkımızda ve vatandaşlarımızda nasıl bir coşku oluşturduğunu ve sahiplendiğini gördük. Hatta bütün kamuoyu gördü. Yani Türkiye, inanırsa her şeyi üretebilecek kabiliyette. Bunun en güzel örneklerinden biri ise arkamızda duruyor. Biz, bakanlık olarak üreticilerin her zaman yanındayız. Onlara çeşitli teşvik mekanizmalarıyla ve desteklerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mevzuatlarla onların önünü açmaya çalışıyoruz. Özellikle de önümüzdeki süreçte 2023 yılına giderken seçimsiz bir dönemdeyiz. Biz, Türkiye’nin bu süreçte çok güzel bir başarı hikayesi yazacağını biliyoruz. Bunu da katma değerli üretimle yapacağız. Ben sanayicilerimize, ‘gelin yatırım yapın, üretim ve istihdam sağlayın’ diyorum. Biz de onların yanındayız” şeklinde konuştu.AAHisar Gazetesi Haber sitelerinden Alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı