• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Yaşam Sevincinizin Işığı Hiç Sönmesin”

“Yaşam Sevincinizin Işığı Hiç Sönmesin”

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz bir mesaj yayınladı. Korkmaz yayınladığı mesajda;”Sadece doğuştan görme engellilere değil, hayatlarının bir döneminde görme yetilerini kaybedenlere de dikkat çekmek ve göz sağlığında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılıyor. Görme […]

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz bir mesaj yayınladı.

Korkmaz yayınladığı mesajda;”Sadece doğuştan görme engellilere değil, hayatlarının bir döneminde görme yetilerini kaybedenlere de dikkat çekmek ve göz sağlığında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılıyor. Görme yeteneğinin kaybedilmesi yani körlük, doğuştan gelebildiği gibi çeşitli hastalıklar sonucu sonradan da ortaya çıkabiliyor. Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır” dedi.

“Düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı”

Göz Sağlığını korumayla ilgili olarak Korkmaz;”Bu nedenle göz sağlığımızı korumak ve olası görme kaybının önüne geçmek için şunlara dikkat etmemiz gerekiyor;  Televizyon ve bilgisayar ekranına uzun süre yakından bakılmamalı, Uzun süren bilgisayar kullanımlarında gözler sık sık dinlendirilmeli, Görme yeteneğini güçlendiren A vitamini içeren besinler (havuç, yumurta, yeşil sebzeler) bol miktarda tüketilmeli, Göz hijyenine özen gösterilmeli, Kitap okurken göz ile kitap arasında en az 30 cm mesafe olmasına dikkat edilmeli, Çok az ya da fazla ışıkta okuma ve yazma yapılmamalı, Başkalarına ait gözlükler kullanılmamalı, Çocuklarda herhangi bir göz kayması veya görme bozukluğu şüphesi varsa en kısa sürede göz doktoruna başvurulmalı, İlerleyen yaşla birlikte göz sağlığında herhangi bir problem yaşanmaması için hayat boyu düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı” şeklinde konuştu.

“Yaşam Sevincinizin Işığı Hiç Sönmesin”

“Her zaman yanlarında olduğumuzu yinelemek istiyoruz”

Her imkanlarıyla vatandaşın yanında olduklarını belirten Korkmaz,”Bunların yanında bulanık görme, göz ya da çevresinde kızarıklık, şişlik, ağrı, uzak veya yakını görememe, çift görme, gözün aşırı sulanması, batma, yanma, şaşılık ve göz renginde değişme gibi göz hastalıklarını hatırlatan belirtilerde doktora başvurmanızı önemle rica ediyoruz. Devletimiz tüm imkânları ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmaya, onları hayatın içinde tutmaya çalışmaktadır. Bu aynı zamanda toplumsal bir sorumluluktur. Bizler de Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası sebebiyle yapılan etkinlikler kapsamında göz sağlığının önemini vurguluyor, kamuoyunda farkındalık ve bir bilinç uyandırmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda, sağlıklı bireyler de kendi sağlıklarını düşünmeli, bedenlerinde ve sağlıklarında oluşacak olası kalıcı hasarlardan kendilerini korumalı ve düzenli şekilde muayenelerini yaptırmalıdırlar. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımızla birlikte görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyor; sadece bu hafta değil, her zaman yanlarında olduğumuzu yinelemek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı