• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yok olmaya yüz tutmuş meslek, Semercilik

Yok olmaya yüz tutmuş meslek, Semercilik

  Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş semercilik, Afyonkarahisar merkezde sadece birkaç usta tarafından devam ettiriliyor.   Eskiden daha çok yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, sepetli motosiklet ve pikap gibi araçların almasıyla semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu. […]

 


Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş semercilik, Afyonkarahisar merkezde sadece birkaç usta tarafından devam ettiriliyor.


 


Eskiden daha çok yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, sepetli motosiklet ve pikap gibi araçların almasıyla semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu. Eşek ve katırların sırtına takılan semerler artık geçmiş zamanlardaki gibi fazla üretilmiyor.


 


Afyonkarahisar’da 4 yıldır semer üretimi yapan Veli Orbay, bu mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecekte semerciliğin unutulacağını söyledi. Önceleri günde 30 semer sattığını ancak şimdilerde ise yılda 30 semer satabildiğini belirten Orbay, “Bu iş eskiye oranla yüzde 99 ölmüş. Eskiden burada bu mesleği yapan 10-15 dükkân vardı. Şu anda 2 ya da 3 kişi kaldı. Gün vardı 30 tane semer satıyordum. Şimdi ise yılda ancak 30 semer satabiliyorum. Sabahları işime geldiğimde iş yerimin önünde köylüler vardı. Şimdi ise arabaların dağlara kadar gitmesi nedeniyle kimse at ve eşek ile ulaşım sağlamıyor” dedi.


“İlerleme olmadığı için bu işin fabrikasyonu geliştirilmedi”


8 kişilik ailesini, ürettiği semerleri satarak geçindirmeye çalıştığını dile getiren Orbay sözlerini şöyle sürdürdü: ” Afyon’da bir iki tane semerci ustası var. Eskiden bir kazada 10-15 tane vardı. Şimdi oralarda da bir tane var. Bu işin fabrikasyonu yok. Bu işte ilerleme olmadığından dolayı fabrikasyonu geliştirilmedi. Önceden bir semer alan köylü atı, eşeği ulaşım ve taşımacılıkta çok kullandığı için yeni semer alırdı. Şimdi ise bir semeri alan kişi 10 yıl semeri yenilemiyor çünkü odun ve yük yok. Artık motorlu araçlar kullanılıyor.” Alaattin YEŞİLÇAY’IN ÖZEL HABERİ

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı